Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Wielka Brytania: Laburzyści zapowiadają nacjonalizacje oraz opodatkowanie wielkiego kapitału i spekulantów giełdowych

Corbyn.jpg

16 maja Partia Pracy oficjalnie opublikowała swój manifest wyborczy. Nosi on tytuł „Dla wielu, nie dla garstki” i stanowi dowód wyraźnego przesunięcia się partii w lewo.
 
 
Laburzyści zapowiadają stopniową renacjonalizację kolei, sektora energetycznego, wodociągów oraz poczty. Przewidywana jest również 45% stawka podatkowa dla dochodów ponad 80 000 funtów rocznie i 50% stawka dla dochodów powyżej 123 000 funtów rocznie oraz górny pułap wynagrodzeń w wysokości 330 000 funtów rocznie. Lewicowa partia chce również opodatkować tzw. pochodne instrumenty finansowe.
 
 
Lewicowi krytycy zwracają uwagę na kompromisowe akcenty – głównie w sferze obrony. Manifest zapowiada zachowanie systemu wyrzutni atomowych Trident – mimo że lider partii Jeremy Corbyn (na zdjęciu) od dziesięcioleci publicznie go krytykował – i zwiększenie wydatków wojskowych do 2% PKB zgodnie z ustaleniami NATO. Zwraca się również uwagę na fakt, że renacjonalizacje polegać mają głównie na wykupie udziałów od obecnych akcjonariuszy. „Nie powinno być rekompensat dla pasożytów, którzy już i tak hojnie się wynagordzili” - pisze Międzynarodowa Tendencja Marksistowska na swoim oficjalnym portalu.
 
 
Manifest spotkał się jednak ogólnie z pozytywnym odzewem, m.in. wśród przedstawicieli klasowyh związków zawodowych. Len McCluskey, sekretarz generalny Unite (największego związku zawodowego na Wyspach Brytyjskich), stwierdził, że „dzisiaj Partia Pracy zrobiła to, co Partia Pracy robi najlepiej – zaoferowała realną zmianę dla wielu ludzi w tym kraju.” „Partia Pracy zainwestuje w nasz lud i zbuduje Brytanię, z której będziemy mogli być dumni” - dodał.

Społeczność

future2