Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 20 gości.

Państwa Skandynawii na czele rankingu prospołeczności gospodarki

dania_flaga.jpg

Amerykańska organizacja Social Progress Imperative sporządziła ranking obejmujący 128 państw świata, uszeregowanych wg Social Progress Index 2017, który służy ocenie „prospołecznego” nastawienia poszczególnych gospodarek. Wśród branych pod uwagę przy tworzeniu owego rankingu kryteriów znalazły się m.in. poziom lecznictwa i dostęp do niego, stan sanitarny kraju, warunki życia, inwestycje w edukację, dostęp do nowych technologii, inwestycje w ochronę środowiska, wolność słowa, tolerancja i usuwanie nierówności społecznych, równość wynagrodzeń dla obu płci.
 
Najwyższe miejsca w klasyfikacji zajęły, co nie powinno być specjalnym zaskoczeniem, państwa skandynawskie. Na czele stawki znalazła się Dania, która uzyskała 90,57 pkt na 100 możliwych, zaraz za nią Finlandia i Islandia, na czwartym miejscu zaś Norwegia. Szwecja uplasowała się jednak dopiero na 8 pozycji, wyprzedziły ją bowiem Szwajcaria, Kanada i Holandia. Dwa ostatnie miejsca w pierwszej dziesiątce przypadły Australii i Nowej Zelandii.
 
Polska znalazła się dopiero na 32 miejscu zdobywając 79,65 pkt. Najwyżej nasz kraj oceniony został w kategorii „podstawowe potrzeby ludzkie”. Zdaniem twórców rankingu są one w Polsce praktycznie w całości zabezpieczone (90,69 pkt na 100). W ramach tego czynnika najlepiej wypadła podstawowa opieka zdrowotna i żywienie, dostęp do wiedzy podstawowej, dostęp do wody i kanalizacji, bezpieczeństwo osobiste oraz dostęp do informacji i komunikacji.
 
Najsłabiej Polska „punktowała” w dziedzinie tolerancji i adaptacji odmienności (tylko 50,38 pkt); słabo w dostępie do wyższych studiów, specjalistycznego leczenia oraz wolności i własnego mieszkania.
 
Polska wyprzedziła jednak kilka krajów UE: Grecję, Łotwę, Litwę, Chorwację, Węgry, Bułgarię i Rumunię.
 
Najbardziej „niewrażliwe społecznie” gospodarki są: Czadzie, Afganistanie i zajmującej ostanie, 128 miejsce, Republice Środkowowoafrykańskiej.

Społeczność

front