Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Polska/Rosja: Odtajnione archiwa Ministerstwa Obrony Rosji obalają mity IPN-u

Armia Czerwona - flaga

Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało we wtorek dokumenty Armii Czerwonej z lat 1944-45 dot. Polski, w tym ofensywy radzieckiej oraz stosunku do niej ludności polskiej. Wg zapewnień resortu dokumenty te nie były wcześniej publikowane.
 
 
Zestaw dokumentów opublikowano na stronie internetowej Ministerstwa Obrony pod tytułem „Wyzwolenie Polski. Cena Zwycięstwa”. Na witrynie zamieszczono skany dokumentów, głównie maszynopisów w języku rosyjskim. Część z nich zadaje kłam IPN-owskiej propagandzie o „zmianie okupanta”.
 
 
W dokumencie sporządzonym w sztabie 1. Frontu Białoruskiego omawiania jest „sytuacja w rejonie Warszawy” wg stanu na godz. 20 dnia 22 września 1944 roku. Dokument relacjonuje walki w rejonie Wisły toczone przez żołnierzy WP i decyzję o wycofaniu oddziałów na wschodni brzeg rzeki. Relacja informuje również o zrzucie w nocy z 21 na 22 września 1944 roku przez radzieckie samoloty partii broni, amunicji i żywności na teren zajmowany przez powstańców.
 
 
Dokumenty informują również o entuzjazmie, z jakim witano radzieckich żołnierzy. „Na Lubelszczyźnie miejscowa ludność szczerze i burzliwie wyrażała zachwyt i sympatię dla Związku Radzieckiego i Armii Czerwonej” - informuje notatka zarządu politycznego 1. Frontu Białoruskiego z 18 stycznia 1945 roku. Relacja z 20 stycznia 1945 r. głosi: „Przeważające nastroje polityczne warszawiaków to radość z powodu wyzwolenia i wyrażanie wdzięczności Armii Czerwonej i Wojsku Polskiemu za wyzwolenie z niewoli faszystowskiej. Ludzie godzinami stoją na ulicach, witając przechodzącą armię”. Dokument z 12 stycznia 1945 roku dot. stosunku do Armii Czerwonej mieszkańców Tarnowa, Zelowa, Miechowa, Buska, Suchedniowa w pierwszym zdaniu stwierdza, że „zdecydowana większość ludności polskiej powszechnie powitała oddziały Armii Czerwonej jako armię wyzwoliciela”.
 
 
Rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, że dokumenty zostały odtajnione w lipcu br. i pochodzą z Archiwum Centralnego ministerstwa.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

che rebel