Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Pracownicy ZUS-u wywalczyli podwyżki. Zadziałała groźba strajku

zus-logo.gif

Nic tak dobrze nie działa na pracodawcę – zarówno prywatnego, jak i publicznego – jak groźba strajku. Przekonali się o tym pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – donosi portal Strajk.eu.
 
Od czerwca bieżącego roku trwał spór zbiorowy między osobami zatrudnionymi w ZUS-ie – reprezentowanymi przez kilka organizacji na czele ze Związkiem Zawodowym Pracowników ZUS – a jego dyrekcją. Pracownicy domagali się podwyżek wynoszących 700 zł brutto oraz wypłaty nagród, których wysokość zależałaby od stażu pracy. Podkreślali, że ich średnie zarobki, czyli 3,3 tys. zł, są o 1300 zł niższe niż średnia krajowa. Nadto, za sprawą skrócenia wieku emerytalnego, przybyło im obowiązków, w związku z czym, aby wykonać zadania, muszą skracać przerwy i zabierać pracę do domu.
 
Negocjacje trwały długo i były wielokrotnie zrywane. Dyrekcja Zakładu odpowiadała, że na podwyżki nie ma środków. Te jednak się znalazły, kiedy związkowcy nie tylko ponawiali swoje naciski, ale też zagrozili strajkiem. Dzięki temu osoby pracujące w ZUS-ie otrzymają nagrody w wysokości 1000-1500 zł, czyli takie, których się domagali, a także podwyżki: 150 zł brutto od stycznia 2017 r. (wypłacane jako wyrównanie) oraz 200 zł brutto od sierpnia 2017 r.

Społeczność

Ochotnik