Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

11 listopada 2017. Antyfaszystowski marsz "za wolność waszą i naszą"

2017 11 11 marsz antyfaszystowski 5

Około 1500 działaczy lewicy i antyfaszystów przemaszerowało ulicami Warszawy aby zademonstrować swój sprzeciw wobec dominacji szowinistycznych narodowców na ulicach.
 
Od lat święto 11 listopada (rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę) jest zawłaszczane przez nacjonalistów i faszystów. Przejawem tego jest tzw. marsz niepodległości organizowny co roku w Warszawie przez środowiska skrajnie prawicowe.
 

W proteście przeciwko zawłaszczaniu 11 listopada przez faszystów, ulicami Warszawy przeszedł dziś marsz antyfaszystowski odbywający się pod hasłem "za wolność naszą i waszą".
 
Pochód wyruszył o godz. 14:00 z  Placu Politechniki i idąc ulicą Nowowiejską, przez Plac Zbawiciela i Plac Trzech Krzyży, dotarł pod gmach Sejmu.

- Idziemy aby zademonstrować nasz brak zgody na kierunek, w którym ten kraj od lat nieprzerwanie zmierza. Aby być solidarnymi z ofiarami systemowej i nacjonalistycznej przemocy. Aby pokazać, że istnieje siła, która przemocy tej nigdy nie zaakceptuje - czytamy w odezwie organizatorów.
 
Alerta, alerta antifascista! Tęp bandytów z NSZ! Naszą drogą jest socjalizm, uderz, uderz w kapializm! Krematoria i swastyka - narodowców polityka! Te hasła krzyczeli demonstranci skupieni na placu Trzech Krzyży w kierunku tłumu narodowców sunącego Alejami Jerozolimskimi.

Na demonstracji wyróżniały się czerwone flagi, nadając wigoru różnokolorowemu tłumowi i pokazując, że jedyną możliwą odpowiedzią na niesprawidliwość kapitalizmu i brutalność faszyzmu - jego łańcuchowego psa - jest socjalizm i uspołecznienie środków produkcji.
 
- Faszyści, burżuje, wasz koniec się szykuje - skandowali lewicowi uczestnicy demonstracji.

W marszu brali udział przedstawiciele lewicy społecznej: działacze Partii Socjaliści, RSS, Alternatywy Socjalistycznej, Razem, "WZZ Walka", Inicjatywy Polskiej a także środowiska LGBT i feministyczne.
 
Święto 11 listopada zostało ustanowione przez reżim sanacyjny, aby utożsamić bonapartystyczny kult Józefa Piłsudskiego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Po tym jak rewolucja rosyjska i niemiecka oraz powstanie robotników wiedeńskich obaliły monarchie zaborcze, 11 listopada 1918 roku utworzona przez niemieckiego okupanta i składająca się z obszarników Rada Regencyjna mianowała Piłsudskiego Naczelnikiem Państwa. Ustanowienie rocznicy tego zdarzenia "Dniem Niepodległości" miało na celu wymazanie z historii walki robotników i chłopów o własne samostanowienie, która znalazła swój wyraz w tworzeniu Rad Delegatów Robotniczych (pierwszą utworzono w Lublinie 5 listopada 1918), powołanie Republiki Tarnobrzeskiej (6 listopada 1918) czy proklamowaniu pepeesowsko-ludowego Rządu Ludowego (7 listopada). Od kilku lat dzień 11 listopada pozostaje tradycyjnym świętem masowych manifestacji ulicznych.
 
 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

marks