Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

USA uznaje nielegalną okupację Jerozolimy

Trump - ambasada w Jerozolimie

Prezydent Donald Trump ogłosi w środę, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela, potwierdzając wcześniejsze zapowiedzi administracji w tej kwestii.

Departament Stanu USA rozpocznie procedurę przeniesienia amerykańskiej ambasady do Jerozolimy. Przeniesienie placówki z Tel Awiwu do Jerozolimy było jedną z obietnic wyborczych Trumpa.

Już w ubiegłym tygodniu przedstawiciele republikańskiej administracji sygnalizowali, że prezydent może ogłosić w środę uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela.

Trump poinformował telefonicznie prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, króla Jordanii Abdullaha II, prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego, króla Arabii Saudyjskiej Salmana i premiera Izraela Benjamina Netanjahu o swoich zamiarach.

W 1949 roku po powstaniu Izraela i wypędzeniu Palestyńczyków podzielono Jerozolimę na cześć zachodnią pod kontrolą nowego państwa i część wschodnią pod kontrolą jordańską. Od 1967 roku wschodnia Jerozolima znajduje się pod okupacją izraelską. W 1980 roku Izrael ogłosił "zjednoczoną" Jerozolimę swoją stolicą. Jak dotąd wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe uznawały wschodnią Jerozolimę za terytorium okupowane, a decyzję Izraela o przeniesieniu tam stolicy za nielegalną. Obecnie w Jerozolimie nie znajduje się żadna placówka dyplomatyczna obcego państwa.

Społeczność

che rebel