Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Łódź: Rada Miejska przeciwna dekomunizacji Placu Zwycięstwa

Łódź

Łódzcy radni miejscy zdecydowali w środę o zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zarządzenia zastępczego wojewody łódzkiego nadającego Placowi Zwycięstwa nazwę Plac Lecha Kaczyńskiego.

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau nadał nową nazwę skwerowi znajdującemu się w centrum miasta w grudniu br. w związku z tak zwaną ustawą dekomunizacyjną. Przemianowaniu placu sprzeciwiła się część radnych.

Jak tłumaczyli dzisiaj wnioskodawcy, wojewoda taką decyzję mógł wydać jedynie w przypadku bezczynności Rady Miasta w tej kwestii. Tymczasem przez 12 miesięcy obowiązywania nowej ustawy, w dokumentach z korespondencji wiceprezydenta Łodzi w żadnej z opinii Instytutu Pamięci Narodowej nie było negatywnej opinii dot. nazwy placu.

Nazwa Plac Zwycięstwa została nadana na posiedzeniu Miejskiej Rady Narodowej 8 maja 1945 r. dla uczczenia zwycięskiestwa nad faszyzmem hitlerowskim.

Radni przyjęli dzisiejszą uchwałę stosunkiem głosów 26 do 13. Przeciwny zaskarżeniu decyzji wojewody był klub PiS, którego radni wskazali, że stosowne uzasadnienie powodu zmiany nazwy pl. Zwycięstwa w postaci opinii IPN znajduje się w wydanym przez wojewodę zarządzeniu zastępczym.

Społeczność

jednolity front