Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 37 gości.

Korea: Otworzono kanał komunikacji na linii Pjongjang-Seul

korea.jpeg

W środę państwa koreańskie wznowiły kontakt przez specjalną linię łączności w Panmundżomie w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw.

Wg komunikatu południowokoreańskiego ministerstwa ds. zjednoczenia obie strony starają się ustalić, czy kanał komunikacji działa poprawnie. KRLD poinformowała, że tę linię łączności uruchomił wcześniej w środę przywódca tego kraju Kim Dzong Un.

Wznowienie kontaktu ma na celu przeprowadzenie rozmów nt. udziału delegacji z Północy w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w lutym w Korei Płd. W toku wstępnych rozmów ustalony zostanie format dialogu w tej sprawie.

W poniedziałek Kim Dzong Un zadeklarował w noworocznym przesłaniu do narodu, że KRLD jest "otwarta na dialog" z Seulem, i zadeklarował chęć wysłania delegacji północnokoreańskiej na igrzyska. Zaznaczył, że oficjalni przedstawiciele obu państw mogą się spotkać w tej sprawie w trybie pilnym.

Oferta Kim Dzong Una spotkała się z życzliwą reakcją w Seulu. Prezydent Mun Dze In zlecił resortom ds. zjednoczenia oraz kultury, sportu i turystyki, by w trybie pilnym przygotowały środki, które pomogłyby KRLD wziąć udział w igrzyskach. Jednocześnie uczynił rozwiązanie kwestii defensywnego programu nuklearnego KRLD warunkiem poprawy stosunków między oboma państwami.

Społeczność

Lenin001