Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 7 gości.

Bydgoszcz: Sprzeciw wobec dekomunizacji ulic

Bydgoszcz

Wojewoda kujawsko-pomorski zmienił nazwę bydgoskiej Alei Planu 6-letniego na Lecha Kaczyńskiego, ale zastępcze zarządzenie wojewody znieśli na sesji miejscy radni.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz z zdekomunizował aleję 12 grudnia, stwierdzając, że „przywraca sprawiedliwość dziejową”. Dzień później zarządzenie trafiło do Dziennika Urzędowego województwa i uprawomocniło się po 2 tygodniach.

63% mieszkańców ulicy opowiedziało się za zbojkotowaniem decyzji, a w ankiecie przeprowadzonej przez radnych miejskich w mediach społecznościowych przeciwko decyzji wojewody wypowiedziało się 93% zapytanych.

Zaledwie kilkanaście godzin po wejściu w życie obowiązywania nowych nazw na czwartkowej sesji rady miasta grupa radnych wystąpiła z wnioskiem o przywrócenie starej nazwy. Przy okazji przywrócili również nazwę ulicy Przodowników Pracy, którą przemianowano na Bernarda Śliwińskiego – międzywojennego prezydenta Bydgoszczy. Przeciwnicy dekomunizacji wychwycili również braki formalne i zarzucili przygotowywanej uchwale o zamianie nazw niestaranność.

Wojewoda zapowiedział, że „w trybie postępowania nadzorczego wnikliwie przeanalizuje całą sytuację, a następnie podejmie przewidziane prawem działania”.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

future2