Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 64 gości.

Neoliberalizm w defensywie. Przedstawiciele władz Francji i Niemiec chcą regulacji rynków finansowych

Merkel_i_Sarkozy.jpg

Władze Francji i Niemiec ponownie wezwały do wprowadzenia ściślejszej regulacji globalnego sektora finansowego, czyniąc to tuż przed szczytem G20, który odbędzie się niebawem w Kanadzie.

"Od czasu naszego pierwszego spotkania w Waszyngtonie w 2008 roku dokonaliśmy rzetelnego postępu w urzeczywistnianiu programu reformowania regulacji finansowych. Nasza praca nie jest jednak zakończona. Ostatnie zaburzenia finansowe pokazały, że trzeba zrobić więcej w celu zapewnienia stabilności finansowej" - napisali prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel we wspólnym liście do premiera Kanady Stephena Harpera.

Wezwali również do zawarcia międzynarodowego porozumienia o nałożeniu podatku lub opłaty na instytucje finansowe oraz międzynarodowego układu dotyczącego podatku od transakcji finansowych. "Taka opłata bądź podatek powinny tworzyć część wiarygodnego programu naprawczego. Uważamy, że opłata taka powinna być dostosowana do ryzyka i stanowić odpowiedź na problem moralnego hazardu w odniesieniu do systemowo ważnych instytucji" - podkreśla się w liście.

Sarkozy i Merkel opowiedzieli się też za zwiększeniem kontroli nad pozagiełdowym rynkiem derywatów (OTC - over-the-counter)oraz za uregulowaniem przez państwa "w skoordynowany sposób" rynku instrumentów przenoszenia ryzyka kredytowego (CDS - credit default swap).

Rządzący, boleśnie doświadczeni przez wywołany działaniem spekulantów kryzys jak widać starają się zapobiec kolejnej katastrofie.

Deklarują potrzebę zmniejszenia zależności rynku finansowego od zewnętrznych agencji ratingowych.

"Międzynarodowy kodeks postępowania agencji ratingu kredytowego powinien zostać uzupełniony tak, by uwzględnić wpływ, jaki komunikowanie i publikowanie zmian ratingu mogą mieć w kontekście zaburzeń finansowych oraz stabilności finansowej" - napisali przywódcy Francji i Niemiec.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

LENIN - rocznica