Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 24 gości.

Główne centrale związkowe o zakazie handlu w niedzielę

zakupy.jpg

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Luty to ostatni miesiąc, w którym zakaz handlu w niedzielę nie będzie jeszcze funkcjonował, potem na każdy miesiąc będą przypadały dwie niedziele handlowe, w 2019 r. jedna, a w 2010 r. jedynie wyjątki (dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem, niedziela bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc i ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia). Pierwsza wolna niedziela z mocy tej ustawy przypada 11 marca. Ustawa przewiduje szereg wyjątków - lokale gastronomiczne, stacje benzynowe, małe sklepy (gdy właściciel stanie za kasą), poczta, sklepy na dworcach i lotniskach, punkty sprzedające prasę i bilety.

Piotr Duda z żółtej "Solidarności” , która zainicjowała opracowanie nowych przepisów, deklarował wzruszenie, chociaż w październiku jego centrala przestała przyznawać się do projektu, gdy komisja polityki społecznej i rodziny przyjęła projekt ustawy z szeregiem poprawek zaproponowanych przez PiS.

"Ma mnóstwo wad legislacyjnych, jest niedopracowana i nieprecyzyjna" – oceniał z kolei ustawę Piotr Szumlewicz, doradca OPZZ, wskazując, że wprowadzone do ustawy wyjątki w zasadzie niwelują cel ustawy - dawanie pracownikom dnia wolnego. OPZZ skrytykował również faworyzowanie małych sklepów, gdzie powszechne są niskie płace i złe warunki pracy. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponowało, aby zamiast ograniczać handel w niedziele zaoferować osobom, które wtedy pracują, 2,5 raza wyższą stawkę.

Społeczność

BLOOD