Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 25 gości.

Rządząca prawica uderza w robotników! Rząd PiS chce wydłużyć czas pracy!

Morawiecki bankster

Jak podaje portal Business Insider, powołując się na informacje do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna", PiS-owski rząd Mateusza Morawieckiego zamierza pokazać twarz obrońcy interesów burżuazji i dokonać ataku na prawa pracownicze.
Po pierwsze, rząd chce wydłużyć czas pracy dla "pracowników twórczych, badawczych i zadaniowych" z 40 do 48 godzin tygodniowo. Nie jest wiadome na razie, czy zachowana zostałaby płaca minimalna wynosząca 13,50 zł brutto za godzinę w wypadku tego typu pracowników, czy też najmniej zarabiający pracownicy "twórczy, badawczy i mob ilni"otrzymywaliby odpowiednio (20%) wyższe wynagrodzenie.
Druga część propozycji jest jednak bezprecedensowym uderzeniem w pracowników, efektywnie obniżającym pensje. Jak czytamy
Nowe prawo zakłada, że pracownicy wychodzący "na papierosa", będą musieli odpracować zrobioną sobie przerwę i to nie jako "nadgodziny". Pracownik będzie musiał zostać po godzinach pracy i nadrobić zmarnowany czas.
Przypuśćmy więc, że papierosy pali 25% społeczeństwa (dane GUS z 2016 roku) i raz na godzinę pracy robotnik poświęca 5 minut na papierosa. Oznacza to średne wydłużenie czasu pracy o 10 minut dziennie (około 2%). Oznacza to wzrost przychodów burżujów o 2%, a więc wzrost stopy wyzysku o przynajmniej 2 punkty procentowe. Jak widać w sporze między pracą a kapitałem rząd przyjmuje stronę kapitału.

Społeczność

marks