Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 23 gości.

Prawica demoluje pamięć o antyfaszystach ! Rozbiórka pomnika generała "Waltera" w Bieszczadach !

pomnik_gen_Waltera_Baligrod.jpg

Jak podaje profil facebookowy "Brzasku",w Jabłonkach rozpoczął się demontaż pomnika generała Karola Świerczewskiego. Rozbiórki dokonało Nadleśnictwo Baligród, na nadleśnictwo Baligród, na którego terenie się znajdował. Teraz elementy pomnika mają trafić do muzeum.
Monument od 1962 roku stał w miejscu, w którym generał Świerczewski zginął 28 marca 1947 roku w zasadzce zastawionej przez banderowców. Pomnik stanowił lokalną atrakcję. Był między innymi punktem rajdów harcerskich. Władze lokalne, ani mieszkańcy nie chcieli jego likwidacji. Zbyt dobrze pamiętają banderowski terror, jaki panował na tych terenach zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej i cenią ofiarę walczących z faszystami.

Ustawa dekomunizacyjna narzuciła likwidację monumentu, nie pierwszy raz uderzając w pamięć o tych, którzy polegli w walkach z UPA.
Generał Karol Świerczewski "Walter" był polskim robotnikiem z Warszawy, w młodości, gdy trwała I wojna światowa ewakuowany do Moskwy, gdzie rozpoczął karierę wojskową i polityczną.
 
W latach 1936–1938 brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii po stronie republikańskiej przeciwko rebelii gen. Francisco Franco, pod pseudonimem generał Walter. Dowodził tam kolejno: XIV Brygadą Międzynarodową im. Marsylianki, Dywizją A i 35 Dywizją Międzynarodową. Nie objął jednak bezpośredniego dowództwa nad oddziałem, w którego skład wchodzili ochotnicy z Polski, tzw. Dąbrowszczaków[c]. W czasie walk w Hiszpanii brał udział w bitwach na Froncie Południowym, m.in. pod Montoro, Lopero i Percuną nieopodal Kordowy. Zmarł w wyniku zasadzki dokonanej przez oddział UPA w okolicach Baligrodu 27 marca 1947, kiedy to dokonywał inspekcji wojskowej.

Społeczność

1917 rev