Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Ku pamięci ofiar reakcyjnego podziemia

20180301_171006_0.jpg

W czwartek 1 marca, mimo silnego mrozu i agresywnej rządowej propagandy, warszawscy lewicowcy i antyfaszyści uczcili pamięć ofiar reakcyjnego podziemia. Ich lista jest długa - 187 dzieci i 5000 cywilów.
 

Demonstracja rozpoczęła się pikietą pod siedzibą Przystanku Historia IPN i odczytaniem apelu ku czci poległych ofiar ze szczególnym uwzględnieniem dzieci pomordowanych przez oddziały "Burego" na Podlasiu i "Łupaszki" na Wileńszczyźnie. Następnie pochód wymaszerował w kierunku Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na ul. Rakowieckiej.

W demonstracji wzięło udział około 250 osób w tym działacze wielu lewicowych organizacji takich jak Ruch Sprawiedliwości Społecznej czy też Pracownicza Demokracja. Demonstracji towarzyszyła znacznie mniejsza pikieta narodowców z głośną muzyką.
Przemawiający zwracali dużą uwagę na walkę o pamięć historyczną i na fałszywość mitu "Żołnierzy Wyklętych".
 
Zabrakło jednak kontekstu społecznego i klasowego. Tak zwani "wyklęci" w swojej rzekomej walce o "Wolną Polskę" walczyli przeciwko nowej władzy niosącej obalenie kapitalizmu i postępowe przemiany - reformę rolną, likwidacje anlfabetyzmu i nacjonalizację przemysłu. Dzięki stłumieniu reakcyjnych band "wyklętych" Polska przekształciła się z kraju rolniczego w przemysłowo-rolniczy, znikął głód, osiągnięte zostało powszechne zatrudnienie a dzieci robotników i chłopów trafiły na wyższe uczelnie. Polskie społeczeństwo z glinianych lepianek przeprowadziło się do nowoczesnych bloków z centralnym ogrzewaniem, kanalizacją i elektrycznością. O tym nie pamiętają polityczni kłamcy z PiS-u i obrońca nazistowskich kolaborantów premier Morawiecki.
 
Po II wojnie światowej w Polsce toczyła się brutalna wojna domowa, w której jedna ze stron - władza ludowa stała po stronie interesów społeczeństwa i postępu, a druga - "wyklęci" - po stronie interesów reakcji.

Społeczność

future2