Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 18 gości.

USA: Rozpada się międzynarodowy system wolnego handlu. Prawdopodobny początek zachodnich wojen handlowych

Trump Donald

Gary Cohn, dyrektor Rady Doradców Ekonomicznych, który przeciwstawiał się protekcjonistycznym działaniom prezydenta Trumpa - wprowadzenia odwetowych ceł na importowaną stal i aluminium - ustąpił w środę ze stanowiska.

Prezydent USA Donald Trump zasugerował w poniedziałek, że tylko podpisanie "nowej i uczciwej" umowy o wolnym handlu z Kanadą i Meksykiem (NAFTA) może zagwarantować tym dwóm krajom wyłączenie z ceł na import stali i aluminium ogłoszonych w zeszłym tygodniu.

"Mamy duże deficyty handlowe z Meksykiem i Kanadą - napisał Trump na Twitterze. - NAFTA, która jest właśnie renegocjowana, była dla USA złym układem".

Dodatkowo prezydent chce, żeby Kanada "lepiej traktowała naszych rolników", a Meksyk zrobił "znacznie więcej, by powstrzymać napływ narkotyków do USA".

USA oświadczyło pod koniec zeszłego tygodnia, że nałoży na import stali cło w wysokości 25%, a na import aluminium - 10%. Decyzję tą skrytykowała m.in. UE, która zagroziła odwetowym wprowadzeniem cła na import amerykańskiej stali.

USA, Kanada i Meksyk są obecnie w trakcie renegocjacji trójstronnego układu o wolnym handlu (NAFTA). Siódma runda rozmów ruszyła 25 lutego w stolicy Meksyku i ma potrwać do 6 marca.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

BLOOD