Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 22 gości.

Koniec rządów Raula Castro. Miguel Diaz-Canel wybrany nowym prezydentem Kuby

Miguel Diaz-Canel (prezydent Kuby od 19.04.2018)

Kubański parlament wybrał dzisiaj Miguela Diaz-Canela, który zastąpił rządzącego od 2006 roku 86-letniego Raula Castro. Raul, weteran rewolucji 1959 roku i brat legendarnego przywódcy Fidela Castro, pozostanie jednak nadal na stanowisku sekratarza generalnego rządzącej krajem Komunistycznej Partii Kuby.
 
Miguel Diaz-Canel ma 58 lat i jest długoletnim działaczem kompartii. Pod koniec lat 80. brał udział w misji internacjonalistycznej w Nikaragui, gdzie kubańscy ochotnicy zwalczali wspierane przez amerykański imperializm bojówki Contras walczące z socjalistyczym rządem sandinistów.
Jak stwierdził Diaz-Canel w trakcie swojego expose:
Nigdy się nie poddamy, nasze decyzje będą podejmowane suwerennie przez lud Kuby.
Rewolucja Kubańska jest autentyczna, wyszła z ludu i nigdy nie była ponad nim. Swoje przemówienie zakończył tradycyjnym dla Fidela i Raula Castro "patria o muerte!", "socialismo o muerte!".
 
Jak podaje "Guardian", wybór Diaz-Canela nie wiąże się że znaczącymi zmianami politycznymi i gospodarczymi. Pomimo pewnych rynkowych reform, Kuba zachowuje znacjonalizowaną bazę gospodarczą.
 
Komunistyczna Partia Kuby powstała w 1961 roku jako zjednoczenie Ruchu 26 lipca, Ludowej Socjalistycznej Partii Kuby i Rewolucyjnego Kierownictwa Studentów.

Społeczność

jednolity front