Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

SLD atakuje PiS z lewa. Chce podniesienia renty socjalnej do poziomu płacy minimalnej.

SLD

SLD zaapelował we wtorek o podniesienie poziomu minimalnej renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę i wprowadzić 500 zł dodatek rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18 roku życia. Sojusz złoży projekt ustawy w tej sprawie poprzez petycję.

Jak stwierdził wiceprzewodniczący partii Krzysztof Gawkowski, SLD opowiada się za tym, aby również minimalna emerytura była równa minimalnemu wynagrodzeniu. Proponowana zmiana ustawy ma być rozwiązaniem systemowym i trwale powiązać minimalne wynagrodzenia z minimalną renta socjalną.

SLD żąda również podwyższenia zasiłku pielęgnacyjnego z 150 zł do 500 zł oraz podniesienia dodatku rehabilitacyjnego dla wszystkich niepełnosprawnych z 90 do 250 zł miesięcznie.

"Idziemy zdecydowanie dalej, niż rządząca partia - zaznaczył Gawkowski.

Wg obliczeń SLD koszt tych rozwiązań to 3,9 mld zł, a środki miałyby pochodzić z budżetu resortu obrony. "W MON zaplanowano w 2018 r. wydatki sięgające ok. 41 mld zł, plus dodatkowe cztery miliardy do wydania w 2018 r. Uważamy, że nie trzeba co roku zwiększać tej kwoty o dodatkowe cztery miliardy i ograniczymy budżet na wojsko, to i tak będziemy jednym z krajów, które wydają na ten cel najwięcej na świecie" - podkreślił Gawkowski.

Rzeczniczka prasowa SLD Anna Maria Żukowska dodała, że SLD opowiada się również za powrotem klas integracyjnych w szkołach i wprowadzeniem urlopu wytchnieniowego dla opiekunów niepełnosprawnych.

Społeczność

BLOOD