Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Polska "śmieciówkami" stoi

Wyzysk

 
Wg najnowszych danych Eurostatu obecnie w Polsce na umowach śmieciowych pracuje 3,4 mln osób, czyli 26,1% wszystkich pracowników. W UE większy odsetek odnotowano jedynie w Hiszpanii – na umowach śmieciowych zatrudnionych jest tam 26,8% pracowników. Poza unią najwyższą niestabilność zatrudnienia ma Czarnogóra – 30,5% zatrudnionych.
 
Walka ze „śmieciówkami” była jedną z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi. Walka to mało skuteczna - odsetek umów śmieciowych obniżył się z 28% do 26,1%.
 
Dane Eurostatu nie uwzględniają przedsiębiorstw zatrudniających poniżej 10 osób, w których wg PIP prawa pracownicze są najczęściej łamane. Wśród zbadanych podmiotów niestabilne formy zatrudnienia pojawiają się najczęściej w przedsiębiorstwach zatrudniających od 10 do 49 pracowników. Ta forma wyzysku najczęściej stosowana jest w branży kulturalnej, rozrywkowej i rekreacyjnej – 37,2% (w mniejszych firmach – 57,8%) oraz usługi administracyjne i wspierające dla biznesu – 25,6% (w mniejszych podmiotach – 40,1%).

Społeczność

1917 rev