Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

Niemcy: Lewica żąda odwołania ambasadora USA

Niemcy - flaga

 
Niemiecka lewica domaga się odwołania amerykańskiego ambasadora Richarda Grenella. To efekt wywiadu, którego udzielił on skrajnie prawicowemu portali Breitbart. Oświadczył w nim, że jako ambasador USA zamierza „wspierać konserwatystów w całej Europie”. To jednoznaczne pogwałcenie protokołu dyplomatycznego, który nakazuje neutralność ambasadorów wobec wewnętrznych spraw państw, w których urzędują.

Przywódczyni Lewicy Sahra Wagenknecht stwierdziła: „Ktoś, kto jak amerykański ambasador Richard Grenell uważa, że może rządzić się w Europie i decydować, kto ma tutaj rządzić, nie może pozostać dłużej w Niemczech jako dyplomata”. Dodała również: „Jeśli rząd poważnie traktuje suwerenność demokratyczną naszego państwa, nie powinien zapraszać Grenella na rozmowy przy kawie, tylko natychmiast wyrzucić z kraju”.

Martin Schulz z SPD oświadczył: „Gdyby niemiecki ambasador w Waszyngtonie mówił, że przyjechał, aby popierać Partię Demokratyczną, zostałby natychmiast wydalony”. Określił również Grenella jako „oficera kolonialnego skrajnej prawicy”.

Rząd zwrócił się do Grenella o wyjaśnienia.

Społeczność

future2