Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Jak „nurek śmieciowy” zapewnił Polsce pozycję europejskiego lidera [felieton]

bieda2.jpg

Kilka lat temu zdarzyło mi się brać udział w międzynarodowej konferencji dotyczącej recyklingu. Polska w większości zestawień wypadała bardziej niż słabo. Biedy, zacofany kraj Unii Europejskiej nie był w stanie zbudować efektywnego systemu odzysku.
 
W przerwie obrad podszedł do mnie jeden z gości zagranicznych. Uśmiechnięty, zrelaksowany, dzierżąc w ręku prezentację z tabelami zapytał:
 
„ W jaki sposób, przy ogólnej słabości, udało wam się w Polsce osiągnąć najwyższy w Europie wskaźnik odzysku aluminium? To fenomen, którego nie rozumiem”
 
W jego oczach malował się szczery podziw, ciekawość i podniecenie. Oto, być może, za chwilę pozna sekret, bezcenne know how, które zapewni mu karierę w kraju.
 
Dłużą chwilę zajęło mi wytłumaczenie po angielsku kim jest tzw „nurek śmieciowy”, i że to właśnie tysiące takich nieszczęsnych ludzi, grzebiących w kubłach z odpadami i wyciągających z nich metalowe puszki zapewniły Polsce zaszczytne miejsce europejskiego lidera odzysku aluminium.
 
Początkowo chyba nie uwierzył. Uporczywie świdrował mnie wzrokiem, jakby chcąc upewnić się, że to nie żart. W końcu uśmiech zniknął z jego twarzy. Zrozumiał, że to jednak było na serio i z takim know how kariery na Zachodzie nie zrobi.
 
„Well, very specyfic” (Cóż, bardzo specyficzne) – bąknął pod nosem. Odwrócił się i odszedł.
 
 
W tym miejscu oddajmy należny hołd „żołnierzom wyklętym”. Gdyby zwyciężyli, Polska już w 1945 r. mogła zająć należne jej miejsce wśród narodów Europy. Zbrodniczy, komunistyczny eksperyment odsunął tę chwilę o prawie pół wieku. Ale ich ofiara nie poszła na marne. Odzyskaliśmy wolność i oto staliśmy się  europejskim liderem… w odzysku aluminium.

Społeczność

marks