Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Warszawa: Protest przeciwko represjom antyzwiązkowym w LOT

LOT

Około 200 osób przed siedzibą zarządu PLL LOT na warszawskim Okęciu protestowało przeciwko łamaniu praw pracowniczych w spółce i wskazywało, że na niebezpieczeństwo narażeni są także pasażerowie.

Monika Żelazik, przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego, została wyrzucona wbrew przepisom z pracy w PLL LOT za działalność związkową. Uczestnicy protestu domagali się przywrócenia jej do pracy.

Przewodniczący OPZZ Mazowsze Piotr Szumlewicz przypomniał, że bezprawne zwolnienie Żelazik nie jest pierwszym przypadkiem represjonowania działaczki związkowej w linii lotniczej. Powołując się na przepisy dowiódł, że powszechne w spółce zatrudnianie na umowach śmieciowych czy w oparciu o umowy business-to-business stanowią łamanie prawa. Podkreślał również, że tworząc warunki, w których pracownicy pracują chorzy lub przemęczeni, zarząd stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów.

Oprócz związkowców z ZZPPiL oraz OPZZ w demonstracji uczestniczyli działacze Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, Inicjatywy Pracowniczej, warszawskiego okręgu partii Razem, Inicjatywy Polskiej i Pracowniczej Demokracji. Solidarność z załogą LOT-u wyrazili również rolnicy z okolic Baranowa, gdzie ma powstać Centralny Port Komunikacyjny i którzy mają zostać z tego powodu wysiedleni.

Społeczność

Pokój i ziemia