Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Komisja Europejska w sprawie WR: "Wolność mediów i pluralizm są prawami podstawowymi"

Komisja Europejska

Komisja Europejska, w dokumencie podpisanym przez Annę Herold w imieniu przewodniczącego Jean-Claude'a Junckera, ustosunkowała się do represji wobec WR.
 
"Pragniemy zapewnić, że wolność mediów i pluralizm są prawami podstawowymi zapisanymi w art. 11 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej i stanowią podstawowe fundamenty naszych demokratycznych społeczeństw. W ramach swoich kompetencji Komisja dąży do zapewnienia ścisłego przestrzegania wolności słowa" - oświadcza Herold.
 
"Komisja będzie bardzo uważnie śledzić rozwój sytuacji w Polsce, a także we wszystkich innych państwach członkowskich" - czytamy w zakończeniu dokumentu.
 
 
PONIŻEJ TŁUMACZENIE LISTU PRZESŁANEGO NAM Z KOMISJI EUROPEJSKIEJ (oryginał w j. angielskim, w załączonym pliku pdf)
 
KOMISJA EUROPEJSKA
Dyrekcja Generalna ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii
Bruksela, 26 czerwca 2018
DG CONNECT/I.1/LO
 
 
 
Szanowny Panie, Szanowna Pani,
 
Dziękuję za wiadomość z dnia 18 maja 2018 r. zarejestrowaną jako Ares (2018) 2712409 i skierowaną do przewodniczącego Komisji Europejskiej, pana Junckera. Przewodniczący Juncker poprosił mnie o odpowiedź w jego imieniu.
 
W swoim komunikacie wyrażacie swoje obawy dotyczące wolności mediów w Polsce. Nawiązujecie do represji, których doświadczył jeden z redaktorów komunistycznej strony internetowej "Władza Rad" (www.1917.net.pl), którego laptop, dysk twardy i telefon komórkowy zostały rzekomo przejęte przez policję.
 
Pragniemy zapewnić, że wolność mediów i pluralizm są prawami podstawowymi zapisanymi w art. 11 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej i stanowią podstawowe fundamenty naszych demokratycznych społeczeństw. W ramach swoich kompetencji Komisja dąży do zapewnienia ścisłego przestrzegania wolności słowa.
 
Jednakże, na mocy Traktatów, na których opiera się Unia Europejska, Komisja Europejska nie ma generalnych uprawnień do interweniowania w państwach członkowskich w dziedzinie praw podstawowych. Może to zrobić tylko w kwestiach związanych z prawem Unii Europejskiej.
 
Tym niemniej jesteśmy w stanie, i robimy to tam gdzie możemy, monitorować, zachęcać i udzielać wskazówek. W ramach działań mających na celu ochronę dziennikarzy i wolności mediów Komisja finansuje obecnie projekty prowadzone przez Europejskie Centrum Prasy i Wolności Mediów we współpracy z kilkoma partnerami.
 
Projekty te zapewniają praktyczną i prawną pomoc dziennikarzom znajdującym się w niebezpieczeństwie, utrzymują platformę raportującą zagrożenia dla wolności mediów i organizują szkolenia z zakresu cyfrowej samoobrony dla dziennikarzy.
 
Po raz pierwszy w tym roku program finansowania transgranicznych dziennikarzy śledczych jest wdrażany przez ECPMF i jego partnera IPI. Fundusz Investigative Journalism for Europe, opiewający na kwotę 450 000 euro, ma na celu wspieranie i wzmacnianie współpracy między dziennikarzami i redakcjami z Unii Europejskiej w zakresie informacji ujawnianych w interesie publicznym i o znaczeniu transgranicznym.
 
Kolejnym ważnym projektem w tej dziedzinie jest Monitor Pluralizmu Mediów (MPM) prowadzony przez European University Institute, który ma na celu identyfikowanie i podkreślanie zagrożeń dla pluralizmu mediów w państwach członkowskich w sposób niezależny.
 
Ponadto w dniu 23 kwietnia br. Komisja przyjęła pakiet środków mających na celu wzmocnienie ochrony demaskatorów jako sposobu na ujawnienie niezgodnych z prawem działań i pomoc w egzekwowaniu prawa UE.
 
Demaskatorzy są często cennymi źródłami informacji dla dziennikarzy. Ochrona demaskatorów przed odwetem ma zatem kluczowe znaczenie dla ochrony roli dziennikarstwa śledczego w roli "systemu alarmowego".
 
Mam nadzieję, że ta informacja jest dla was interesująca i mogę was zapewnić, że Komisja będzie bardzo uważnie śledzić rozwój sytuacji w Polsce, a także we wszystkich innych państwach członkowskich.
 
Z poważaniem,
Anna Herold
Kierownik działu
 
Czytaj też:

Represje przeciwko "Władzy Rad" - przeszukanie w mieszkaniu właściciela domeny

Obrońca demokracji prześladowcą "Władzy Rad". Kim jest prokurator Parchimowicz?

Represje przeciwko "Władzy Rad" - zażalenie na prokuratora

Apel do wszystkich sił demokratycznych w obronie wolności słowa przeciwko totalitaryzmowi PiS-u!

See video
ZałącznikWielkość
reply to A call for solidarity against human law violations in Poland_MB.docx_.pdf150.04 KB

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Towarzysz Lenin oczyszcza ziemię ze śmieci