Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Wolność słowa wygrywa z kapitałem. Prezes BCC przegrywa proces o zniesławienie. Dziennikarze uniewinnieni.

Cenzura

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że Piotr Nowak z redakcji Strajk.eu, Jacek Żakowski z "Polityki" i Agnieszka Kublik z "Gazety Wyborczej" nie zniesławili prezesa BCC Marka Goliszewskiego, opisując w 2014 roku sprawę jego pracy doktorskiej.

13 lipca Wydział Karny Sądu Okręgowego w Warszawie oddalił apelację Goliszewskiego i potwierdził decyzję sądu pierwszej instancji. Dziennikarze nie naruszyli dóbr osobistych burżuja.

Goliszewski w 2016 roku wniósł prywatny akt oskarżenia (art.212 KK) przeciwko trójce dziennikarzy oraz redaktorowi naczelnemu "Gazety Wyborczej" Adamowi Michnikowi. Dziennikarze mieli "działając w porozumieniu" znieważyć jego dobre imię i doprowadzić do utraty zaufania publicznego. Na pierwszej rozprawie lobbysta wycofał oskarżenie wobec redaktora "Wyborczej".

Wg sądu dziennikarze dochowali staranności swojego rzemiosła i nie naruszyli standardów etycznych. W uzasadnieniu wyroku pierwszej instancji stwierdził, że publikacje faktycznie doprowadziły do nadszarpnięcia zaufania publicznego do Marka Goliszewskiego, jednak nie była to wina autorów. Wg sądu dbałość o przejrzystość stosunków społecznych i jakość prac naukowych była głównym motywem działań oskarżonych. Sąd wskazał również, że fakt zasiadania Goliszewskiego w Radzie Biznesu Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz bliskie związki biznesmena z promotorem jego rozprawy doktorskiej prof. Andrzejem Zawiślakiem (posiadacz legitymacji członkowskiej nr 1 BCC), mogły budzić podejrzenie zaistnienia konfliktu interesu.

Sprawę doktoratu Marka Goliszewskiego jako pierwszy opisał Piotr Nowak w czerwcu 2014 roku na łamach "Codziennika Feministycznego". Potem tematem zainteresowali się dziennikarze mediów głównego nurtu, w tym m.in. Jacka Żakowskiego i Agnieszkę Kublik.

29 października 2014 roku Rada Wydziału Zarządzania UW nie zgodziła się na nadanie stopnia doktorskiego Markowi Goliszewskiemu.

Społeczność

LENIN