Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Rosja: Masowe protesty komunistyczne przeciwko reformie emerytalnej Putina

Udalcow Siergiej

Zwolennicy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej i Frontu Lewicy demonstrowali w sobotę w Moskwie przeciwko rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego. 12 tysięcy uczestników protestu wzywało do dymisji rządu i prezydenta.

Podczas wiecu sekretarz generalny KPRF Giennadij Ziuganow zapewnił, że rządowi nie uda się przyjąć planowanych zmian i że jego partia zrobi wszystko, aby "kraj powiedział: nie!".

Siergiej Udalcow (na zdjęciu) z Frontu Lewicy domagał się dymisji rządu, wstrzymania procesu przyjmowania przez parlament ustawy o podniesienia wieku emerytalnego i rozpisania referendum w tej sprawie.

Zorganizowane przez lewicę wiece przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego odbyły się w sobotę także w innych miastach Rosji - w Petersburgu i Nowogrodzie, a także w miastach na Syberii i Dalekim Wschodzie. Liczba uczestników tych demonstracji wahała się od kilkuset do kilku tysięcy osób.

KPRF jest jedną z trzech partii parlamentarnych, które nie poparły projektu ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego. Projekt został uchwalony 19 lipca w pierwszym czytaniu wyłącznie głosami rządzącej Jednej Rosji.

Obecny wiek emerytalny w Rosji to 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Rządowy projekt zakłada, że od przyszłego roku progi te będą stopniowo podwyższane i w 2034 roku będzie to 65 lat dla mężczyzn i 63 lata dla kobiet. Wg sondażu niezależnego ośrodka Centrum Lewady około 90% Rosjan jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego.

Społeczność

Lenin 666