Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 19 gości.

Wenezuela: Nieudany zamach na prezydenta Maduro

maduro.jpg

W sobotę podczas uroczystości wojskowych w Caracas doszło do nieudanego zamachu na życie prezydenta Nicolasa Maduro dokonanego przy użyciu dronów. Maduro o zlecenie zamachów oskarżył „prawicowe siły imperialistyczne”.

W sobotę o godzinie 17.41 czasu lokalnego, podczas parady wojskowej z okazji 81 rocznicy utworzenia Gwardii Narodowej, w stolicy dokonano detonacji kilku dronów wyposażonych w materiały wybuchowe niedaleko mównicy. Prezydent nie odniósł obrażeń, ale rany odniosło 7 żołnierzy. Jeden z dronów wleciał również w pobliski budynek mieszkalny – jedna osoba odniosła rany.

Podjęto dziś próbę zamachu na moje życie i wszystko wskazuje na wenezuelską i kolumbijską skrajną prawicę. Kryje się za tym również nazwisko Jose Manuel Santos [prezydent Kolumbii – przyp. WR]” – powiedział Maduro podczas wieczornego wystąpienia telewizyjnego.

Prezydent poinformował, że sprawców schwytano i są przesłuchiwani. Wskazał, że osoby odpowiedzialne za zaplanowanie i sfinansowanie próby zamachu mieszkają na Florydzie.

Doniesienia o próbie zamachu potwierdził również minister informacji Jorge Rodriguez: – „Wszczęto już dochodzenie. Kilka obiektów latających, przypominających drony, wyposażonych w ładunki wybuchowe, zostało zdetonowanych w pobliżu platformy prezydenckiej i kilku innych miejscach uroczystego zgromadzenia.”

Wyrazy solidarności z Maduro przesłali, prezydent Boliwii Evo Morales, prezydent Kuby Miguel Díaz-Canel oraz sekretarz generalny KP Kuby Raul Castro. Poparcie zadeklarował również salwadorski Front Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Martiego oraz Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii.

Społeczność

Lenin 666