Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 24 gości.

Powstał związek zawodowy polskich pracowników Ryanaira

Strajk

Powstał związek zawodowy zrzeszający pracowników polskiego Ryanaira - CWR Cabin Crew Union.

Nasze postulaty są inne niż załóg z krajów zachodnich, bo pracujemy na innych zasadach. Przede wszystkim chcemy walczyć o wyższe wynagrodzenia. Przeciętnie zarabiamy o ponad 30 proc. mniej. Polska stewardesa jako szefowa pokładu dostaje mniej więcej od 1 do 1,5 tys. euro na rękę miesięcznie. W Hiszpanii od 1,5 do 2,3 tys. euro. Jesteśmy niedoceniani” – powiedziała „GW” anonimowa pracownica Ryanaira. Jedynie 10% pensji stewardów i stewardes jest wypłacanych w ramach umowy o pracę. Pozostałe 90% pracowników zatrudnionych jest na „śmieciówkach”.

Firma zamierza jednak całkowicie „uelastycznić” zatrudnienia polskich pracowników. Umowy o pracę zostaną od października zastąpione nowymi umowami, w ramach których stronami będą jednoosobowe „firmy” – pracownicy oraz spółka. Tym samym wraz z zanikiem etatów niemożliwe stałoby się legalne zrzeszanie się w związkach zawodowych.

Nie zgadzamy się na te zmiany. Oburza nas, że Ryanair daje nam tylko dwa tygodnie do namysłu, nim zmiany miałyby wejść w życie. Czujemy się szantażowani i boimy się, że jeśli nie zrezygnujemy z etatu, to nas zwolnią” – stwierdził jeden z zatrudnionych.

Społeczność

Chcemy waszych minerałów