Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 25 gości.

Chiny: Represje antykomunistyczne i antyrobotnicze

Chiny

20 września na chińskich mediach społecznościowych pojawił się list otwarty od Stowarzyszenia Marksistowskiego na Uniwersytecie Pekińskim. List opisuje trudności, z jakimi zetknęło się ono w tym miesiącu, związane z ponowną rejestracją jako uznany klub studencki na terenie kampusu.

Post został usunięty wkrótce potem i opublikowano drugi list otwarty, z którego wynika, że 21 września stowarzyszenie uzyskało naganę od uniwersyteckiej komórki Młodzieżowej Ligi Komunistycznej (młodzieżówka KP Chin, która zwykle wspiera SM) i grożą mu środki dyscyplinarne.

List otwarty opisuje, że po tym jak opiekun grupy (wcześniej sekretarz uczelnianej MLK) zrezygnował nagle ze stanowiska, studenci bezskutecznie szukali zastępstwa. Kiedy znaleźli profesora, który zgodził się zostać ich opiekunem, profesor zmienił zdanie następnego dnia. Inni wykładowcy ze Szkoły Marksizmy Uniwersytetu Pekińskiego również odmówili. Bez opiekuna stowarzyszenie nie może być zarejestrowane jako uznany klub studencki. Zgodnie z drugim otwartym listem MLK uniemożliwiło studentom z SM poszukiwanie kandydatów spoza Szkoły Marksizmu

Studenci uważają, że szykany to efekt ich udziału w akcjach solidarnościowych ze strajkującymi robotnikami w zakładach JASIC w Shenzhen, które poskutkowały aresztowaniami działaczy. SM jest również aktywne w licznych akcjach na kampusie m.in. jego członkini, Yue Xin, przewodziła protestom, które doprowadziły do dymisji wykładowcy oskarżonego o molestowanie seksualne studentek.

SM określa się jako stowarzyszenie, które podtrzymuje „marksizm-leninizm, Myśl Mao Zedonga i inne teorie socjalizmu naukowego” jako swoją wiodącą ideologię. To niepierwszy raz, kiedy spotkało się ono z represjami. W grudniu 2017 r. jego członek, Zhang Yunfan, został zatrzymany za prowadzenie kółek samokształcących, które studiowały „materiały politycznie wrażliwe”.

Petycję poparcia dla prześladowanych studentów i robotników z JASIC można podpisać tutaj.

Społeczność

Dobry kułak