Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 22 gości.

Brazylia: Antyfaszystowska mobilizacja lewicy

Brazylia

Brazylijska lewica od kilkunastu dni mobilizuje się w największych miastach kraju przeciwko kandydatowi skrajnej prawicy. Odbywają się marsze pod hasłem „Nie on”.
 
Jair Bolsonaro jest faszystowskim znanym z wypowiedzi homofobicznych, rasistowskich oraz apologii dyktatury wojskowej z lat 1964-1985 i innych latynoamerykańskich dyktatorów, jak Augusto Pinochet i Alberto Fujimori.
 
W sobotę demonstranci zgromadzili się w centrum Brasilii, Rio de Janeiro, Sao Paulo i innych wielkich miast. Główne hasło brzmiało „Nie on” – „Ele Nao”. Celem demonstracji było pokazanie faszyście, który tego dnia opuszczał szpital, gdzie znalazł się po ugodzeniu nożem na wiecu wyborczym, że nie cieszy się on poparciem całego społeczeństwa. Demonstracje zgromadziły dziesiątki tysięcy ludzi. Bolsonaro z wynikiem 28% prowadzi w sondażach, ale również ma znaczny elektorat negatywny – 50% kobiet i 33% mężczyzn twierdzi, że nigdy na niego nie zagłosuje.
 
W odpowiedzi na protesty faszyści byli w stanie zmobilizować kilkusetosobowe demonstracje.
 
Najpoważniejszy kandydat lewicowy, Fernando Haddad, w sondażach zajmuje drugie miejsce z poparciem 22%. Haddad reprezentuje Partię Robotników po tym, jak Sąd Najwyższy orzekł, że jej poprzedni kandydat - były prezydent Luiz Inácio Lula da Silva - nie może kandydować. Lula znajduje się w obecnie w areszcie, jest o oskarżony o "nieokreślone działania".
 
Wybory zaplanowane są na 7 października, druga tura – na ostatnią niedzielę tego miesiąca.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

1917 rev