Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 57 gości.

Haddad: "Demokracja w Brazylii jest zagrożona". Bolsonaro wygrywa pierwszą turę wyborów prezydenckich

Brazylia

Według ostatecznych wyników niedzielnych wyborów prezydenckich w Brazylii skrajny prawicowiec Jair Bolsonaro zdobył 46,03% głosów wobec 29,28% jego lewicowca Fernando Haddada. Druga tura wyborów odbędzie się 28 października.
 
Kandydat Partii Pracujących oświadczył po ogłoszeniu wyników, że „demokracja w Brazylii jest zagrożona” i wezwał do mobilizacji przed drugą turą wyborów.

Haddad (którego kandydatką na wiceprezydenta jest Manuela d'Ávila z KP Brazylii) nie był jedynym lewicowym kandydatem. Ciro Gomes z socjaldemokratycznej Demokratycznej Partii Pracy zdobył 12,47% głosów. Guilherme Boulos z Partii Socjalizmu i Wolności zdobył 0,58% głosów. 0,05% głosów zdobyli Vera Lucia z trockistowskiej Socjalistycznej Partii Zjednoczonych Robotników. João Vicente Goulart z Partii Wolnej Ojczyzny, partii wywodzącej się z partyzantki miejskiej, zdobył 0,03% głosów.

Poza prezydentem Brazylijczycy wybierali w niedzielę wszystkich 513 członków Izby Deputowanych, dwie trzecie z 81 senatorów, a także gubernatorów oraz członków legislatur wszystkich 27 stanów.

Największym ugrupowaniem w Izbie deputowanych będzie Partia Pracujących z 56 deputowanymi (utrata 13 miejsc). Spośród innych lewicowych ugrupowań Brazylijska Partia Socjalistyczna uzyskała 32 miejsca (straciła 2), Demokratyczna Partia Pracy – 28 (9 dodatkowych miejsc), Partia Socjalizmu i Wolności – 10 (5 dodatkowych miejsc), KP Brazylii – 9 (straciła 1), Ludowa Partia Socjalistyczna – 8 (straciła 2), a Partia Wolnej Ojczyzny – 1 (partia nie miała deputowanych w poprzedniej kadencji). Do niższej izby parlamentu nie dostali się kandydaci Socjalistycznej Partii Zjednoczonych Robotników, Partii Sprawy Robotniczej oraz Brazylijskiej PK.

W Senacie największym ugrupowaniem jest neoliberalny Brazylijski Ruch Demokratyczny obecnego prezydenta Michela Temera – ma ono 11 senatorów (straciło 7). Partia Pracujących ma obecnie 6 senatorów (straciła 6), Brazylijska Partia Socjalistyczna – 5 senatorów (straciła 2), Demokratyczna Partia Pracy - 6 senatorów (straciła 2), Ludowa Partia Socjalistyczna dostała się do Senatu z 2 parlamentarzystami, a KP Brazylii i Partia Socjalizmu i Wolności straciły swoich jedynych senatorów.
 
Odbyła się również pierwsza tura wyborów 27 gubernatorów. W pierwszej turze rozstrzygnięto wyścigi w 13 stanach, przy czym lewicowi kandydaci zwyciężyli w 7 – Parta Pracujących w Bahia (75,50% głosów), Ceara (79,96%) i Piaui (55,65%); Brazylijska PS w Espirito Santo (55,49%), Paraiba (58,18%) i Pernambuco (50,70%), KP Brazylii w Maranhao (59,26%). Do drugiej tury dostali się lewicowcy w 6 stanach – Sergipe (Brazylijska PS), Rio Grande do Norte (Partia Pracujących i Demokratyczna Partia Pracy), Sao Paulo (Brazylijska PS), Amapa (Brazylijska PS i Demokratyczna Partia Pracy), Amazonas (Demokratyczna Partia Pracy) i Mato Grosso do Sul (Demokratyczna Partia Pracy) – oraz w stołecznym dystrykcie federalnym (Brazylijska PS).

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

future2