Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Warszawa: Lewicowi kandydaci samorządowi upominają się o demokratyczne prawa bezdomnych

bezdomni.jpg

 Trzy komitety wyborcze zarejestrowane w okręgu warszawskim upomniały się na poniedziałkowej konferencji prasowej o bezdomnych.

Wciąż nie mieści mi się w głowie, że osobom, które straciły dom w wyniku eksmisji, utraty pracy lub zdrowia, odmawia się praw wyborczych. Czyli podstawowych praw obywatelskich. To jest dyskryminacja ze względu na biedę” – napisała na Facebooku Beata Siemieniako, prawniczka, z Kancelarii Zaangażowanej Społecznie „Prawo do Prawa”.

Aby zostać wpisanym do rejestru wyborców, trzeba podać adres zamieszkania, a jest to niemożliwe w przypadku osób bezdomnych. Jednocześnie prawa wyborcze w myśl polskiej konstytucji jest powszechne.

Uważamy, że taka praktyka urzędów uderza w konstytucyjne prawo do głosowania, które jest podstawą demokracji. Takie działanie to także dyskryminacja ze względu na trudną sytuację społeczną. W ten sposób prawa głosu może być pozbawionych nawet kilka tysięcy Warszawiaków! Walka z tym problemem powinna być sprawą ponad podziałami politycznymi” – czytamy w oświadczeniu KZS „Prawo do Prawa”.
W poniedziałkowej konferencji prasowej wzięli udział Piotr Ikonowicz z KWW Ruch Sprawiedliwości Społecznej, Jan Mencwel z KWW Miasto Jest Nasze – Ruchy Miejskie, Adrian Zandberg i Katarzyna Paprota z Partii Razem oraz prawnicy z Kancelarii Zaangażowanej Społecznie „Prawo dla Prawa”.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

BLOOD