Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 112 gości.

Represje przeciwko strajkującym pracownikom PLL LOT. Sytuacja jest gorąca, żółty związek Solidarność łamistrajkiem, wsparcie kolejarzy i pracowników socjalnych (akt.)

Strajk

Od czwartku trwa strajk pracowników PLL LOT. W poniedziałek zarząd posunął się do nieuzasadnionych zwolnień strajkujących pracowników.

Międzyzwiązkowy komitet strajkowy został zaproszony [w poniedziałek] przez prezesa na rozmowy w celu rozwiązania obecnej sytuacji na 11.30, przyszedł prawie cały zarząd negocjować z nami. Naszym pierwszym warunkiem przed przystąpieniem do rozmów było żądanie, by prezes wszystkich strajkujących wpuścił do budynku. Nie odniósł się do tego, a po kilku minutach przyszły do nas nasze koleżanki i koledzy, by poinformować nas, że zostały im wysłane zwolnienia dyscyplinarne na maila. A później się okazało, że takie zwolnienia zostały przygotowane również dla mnie i dla kapitana Adama Rzeszota. Uważamy, że to były negocjacje w złej wierze i że to jest wszystko bezprawne. Ten prezes musi po prostu odejść.” – powiedziała wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Agnieszka Szelągowska.

Próbując złamać strajk, zarząd LOT sięga po ludzi bez odpowiedniego przeszkolenia. Przykładowo inspektorzy Urzędu Lotnictwa Cywilnego i zakwestionowali uprawnienia trzech członków załogi samolotu lecącego do Toronto, po interwencji PLL LOT jednak swoje zastrzeżenia cofnęli.

Zarząd ogłosił w poniedziałek, że podpisał porozumienie płacowe ze związkami, które nie biorą udziału w strajku: Związkiem Zawodowym Pracowników PLL LOT i Związkiem Zawodowym NSZZ „Solidarność”, próbując wywrzeć nacisk na bardziej bojowych robotników.
 
W środę solidarność z pracownikami LOT wyrazili związkowcy z FZZ Kolejarzy i Polska Federacja Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

Społeczność

Amerykańska gospodarka 2008