Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 199 gości.

Finlandia: Strajk pracowników drobnych przedsiębiorstw

finlandia.png

W poniedziałek 22 października rozpoczął się dwudniowy strajk przeciwko planom finlandzkiego rządu, aby ułatwić zwalnianie pracowników małych przedsiębiorstw. Strajk, w którym bierze udział 10 tysięcy osób, zorganizował największy krajowy związek zawodowy JHL, który zrzeszaj pracowników usług publicznych i socjalnych.

Od poniedziałku do środy przed budynkiem parlamentu protestowali sprzątacze, pracownicy cateringu, zarządcy budynków oraz pracownicy domów kultury i ośrodków sportu, domów spokojnej starości, bibliotek.

Rząd Finlandii, próbuje walczyć z bezrobociem zwiększając zatrudnienia w małych przedsiębiorstwach. W tym celu zaproponowano, aby właścicielom firm zatrudniającej do 10 osób ułatwić zwalnianie pracowników.

Pierwsza, wrześniowa wersja nowych przepisów dot przedsiębiorstw do 20 osób, ale po miesięcznych strajkach w całym kraju, rząd ograniczył proponowane zmiany do firm zatrudniających do 10 robotników.

Dodatkowo przeciwko antyproletariackiej polityce rządu po zakończeniu strajku JHL czyli od czwartku do soboty, protestować będzie związek zawodowy pracowników przemysłu, Teollisuusliitto, który zapowiada, że strajkować będzie ok. 7 tys. osób.

Społeczność

CAPITALIST