Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Kryzys w cieśninie Kerczeńskiej. Stan wojenny w 10 z 24 obwodach Ukrainy

morze_azowskie_kryzys_181125.png

W poniedziałek 26 listopada Rada Najwyższa Ukrainy głosami 276 z 450 posłów wprowadziła stan wojenny w 10 z 24 obwodów kraju. Prawo obowiązuje w obwodach: donieckim, ługańskim, chersońskim, odeskim, winnickim, charkowskim, mikołajowskim, zaporoskim, sumskim i czernihowskim. Obwody te graniczą z Rosją, Morzem Czarnym, Morzem Azowskim bądź też Naddniestrzem.
 
Prawo obowiązuje przez 30 dni od 26 listopada od godziny 14 czasu ukraińskiego (13 czasu polskiego). Stan wojenny oznacza m.in. godzinę policyjną, zakaz zgromadzeń jak taż i nadzwyczajne kontrole ludności.
 
Stan wojenny został ogłoszony po tym jak trzy niewielkie ukraińskie okręty na morzu Czarnym podczas próby wejścia do Cieśniny Kerczeńskiej dzielącej Krym i kontynentalną Rosję zostały ostrzelane przez siły rosyjskie.
 
Szef sztabu generalnego Ukrainy Wiktor Mużenko uważa, że Rosjanie użyli do ataku myśliwca Su-30.
 
Strona rosyjska uważa, że okręty naruszyły "zamknięty rosyjski akwen"
 
Jak podaje prorosyjski portal Sputnik, w niedzielę 25 listopada rano okręty Marynarki Wojennej Ukrainy „Berdiańsk", „Nikopol" i „Jany Kapu", naruszając artykuły 19 i 21 Konwencji ONZ o prawie morza, przekroczyły granicę Rosji. Okręty wpłynęły na czasowo zamknięty rosyjski akwen i przez kilka godzin wykonywały niebezpieczne manewry, nie reagując na żądania towarzyszących im rosyjskich kutrów i okrętów.

Zdecydowano się użyć broni. Wszystkie trzy okręty zostały zatrzymane około 20 kilometrów od rosyjskiego wybrzeża i 50 kilometrów na południowy zachód od zwykłego miejsca przejścia okrętów przez Cieśninę Kerczeńską pod Mostem Krymskim. Podczas incydentu trzech ukraińskich żołnierzy zostało lekko rannych. Otrzymali opiekę medyczną, nie ma zagrożenia dla ich życia.

Społeczność

jednolity front