Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Ukraińskie związki zawodowe: "Nawet stan wojenny nie pomógł fabryce broni"

Konfederacja Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy

Jak podaje Konfederacja Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy (KVPU) nawet wprowadzenie stanu wojennego w dziesięciu obwodach kraju, w tym w obwodzie Sumskim, gdzie znajduje się szostińska fabryka broni "Zirka" nie przyczyniło się do rozwiązania problemów tego przedsiębiorstwa i jego robotników. "Zirka" to najstarsza fabryka broni na Ukrainie (dawniej nosiła nazwę "Szostnińska Fabryka Prochowa"), w maju 2019 roku minie 280 lat od jego powstania. O ile oczywiście fabryka przetrwa. "Zirka" w dalszym ciągu boryka się powiem z problemami, które stawiają pod znakiem zapytania nadchodzący jubileusz. 
 
Jak podaje KVPU, od 13 miesięcy firma nie płaci pensji swoim robotnikom. Szacuje się, że łączna suma zaległych wynagrodzeń wynosi 17,5 miliona hrywien. Fabryka zalega również z opłatami za prąd, zadłużenie to wynosi ponad 220 milionów hrywien. Oprócz dostaw energii elektrycznej przerwano również dostawy wody, która nie dociera nawet do hydrantów przeciwpożarowych. W związku z tym fabryka na dzień dzisiejszy w ogóle nie pracuje. 
 
Po apelach do administracji prezydenta jakie w imieniu robotników wystosowały niezależne związki zawodowe, rząd oraz państwowy koncern zbrojeniowy Ukrobronprom obiecały, że problemy rozwiąże rządowy plan produkcji amunicji i specjalnych wyrobów chemicznych dla wojska, który ma zostać zrealizowany do 2021 roku. Rząd i Ukrobronprom obiecują, że zysk z wykonania zleceń w ramach tego planu stanie się źródłem środków, które zostaną przeznaczone na spłacenie wszystkich długów, w tym tych jakie "Zirka" ma wobec pracowników. 
 
Jak oceniają sami związkowcy: "Perspektywy są mgliste, a robotnicy muszą z czegoś żyć, utrzymać swoje rodziny oraz opłacić rachunki za usługi komunalne i prąd". 
 
Na podstawie informacji z oficjalnej strony KVPU: http://kvpu.org.ua/uk/news/4/3165-i-voiennyi-stan-ne-dopomih-oboronnomu-zavodu 

Społeczność

UPA