Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 4 gości.

Węgry: 10 tysięcy ludzi protestowało przeciwko "ustawie niewolniczej" Orbana

Orban.jpg

W niedzielę 16 grudnia odbyła się dziesięciotysięczna antyrządowa demonstracja. Na Placu Bohaterów w Budapeszcie zebrało się około 10 tysięcy protestujących. Demonstrację na Placu Bohaterów zorganizowały partie opozycyjne, środowiska studenckie i organizacje pozarządowe.

Protestowano przeciwko „ustawie niewolniczej” oraz powołaniu upolitycznionych sądów administracyjnych. Skandowano „Wesołych świąt, panie premierze!”, przyniesiono transparenty: „Wstrętny Fidesz”, „Mamy dość!” i „Nie kradnijcie!”. Demonstranci przeszli z Placu Bohaterów na Plac Kossutha.

Ustawa niewolnicza” zwiększa legalnie dopuszczalny limit nadgodzin z 250 do 400 oraz umożliwia pracodawcom rozliczenie się z nich nie w ciągu roku, a trzech lat. Demonstracje przeciwko ustawie trwają w stolicy już od ubiegłej środy.

Podczas niedzielnych protestów węgierska policja zatrzymała około 50 osób. Rząd oświadczył, że w demonstracjach brali udział „przestępcy” i „wielu zwolenników proimigracyjnej siatki George’a Sorosa”.

Petycję poparcia dla Węgierskiej Konfederacji Związków Zawodowych i żądań protestujących można podpisać pod adresem: https://www.labourstartcampaigns.net/show_campaign.cgi?c=3982.

Społeczność

Amerykańska gospodarka 2008