Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 19 gości.

Czechy: Górnicy ujawniają wyzysk w kopalniach

gornik.jpg

Górnicy w rozmowie z portalem Money.pl opisuję łamanie norm bezpieczeństwa i ignorowanie zagrożenia dla życia robotników w czeskich kopalniach.

"Kopie jedna zmiana, kopie druga, na trzeciej zmianie pojawia się metan. I jest polecenie od dyspozytorów: zrób coś z tym. I czujnik metanu, który powinien być na górze, idzie na dół, gdzie nie ma metanu. I mówi się: tym się udało, tamtym się udało, to i wam się uda. Życie górników jest nieważne" – powiedział jeden z górników pracujących w jednej z czeskich kopalni. "W Czechach wcale nie jest bezpieczniej niż w polskich kopalniach, wszędzie jest tak samo, na każdej kopalni liczą się tylko pieniądze. A jak nie nakopiesz swojej normy, to nie dostaniesz pieniędzy" – dodał.

Praca w czeskich kopalniach jest dla polskich górników ekonomicznie atrakcyjna – jeśli w Polsce przy wydobyciu węgla zarabia się przeciętnie 2 tys. złotych, to zarobek w Czechach może być nawet trzy razy wyższy, ale zależy on od osiągniętych wyników i ilości pozyskanego surowca. W kopalni CSM w Stonavie, części spółki Ostrawsko-Karwińskie Kopalnie, Polacy stanowią 1/4 załogi.

Wybuch metanu w kopalni CSM w Karwinie zdarzył się po 17 w czwartek. Zginęło 13 górników – 12 Polaków i Czech.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Chcemy waszych minerałów