Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Rosja: Represje wobec antyfaszystów

Antyfaszyzm

Czterech działaczy antyfaszystowskich zostało zatrzymanych przez policję podczas legalnego moskiewskiego marszu upamiętniającego Stanisława Markiełowa i Anastasii Baburowej. 7 osób zatrzymano w Petersburgu, gdzie demonstracja odbywała się bez wcześniejszej rejestracji.

19 stycznia przypadała 10. rocznica zamordowania adwokata oraz działacza lewicowego i antywojennego Stanisława Markiełowa i jego współpracowniczki, dziennikarki anarchistycznej Anastasii Baburowej. Za zorganizowanie zamachu na nich skazano dwóch neonazistowskich terrorystów – Nikita Tichonow i Jewgienija Chasis. Co roku tego dnia w Rosji działacze lewicowi gromadzą się, aby protestować przeciwko państwowym represjom i atakom neofaszystów.

Marsz przez centrum Moskwy, od Placu Nowopuszkińskiego, przez bulwary Twerski i Gogola do miejsca zabójstwa przy ul. Prieczistienka był legalny. Jednak na bulwarze Gogola policja zatrzymała 4. aktywistów, w tym Igora Jasina, współprzewodniczącego niezależnego Związku Dziennikarzy i członka Alternatywy Socjalistycznej (rosyjskiej sekcji Komitetu na rzecz Międzynarodówki Robotniczej). Pozostali zatrzymani to Michaił Komrakow, Dmitrij Borisienko i Nikołaj Krietow. Przyczyną ich zatrzymań był fakt, że pytali o podstawę zatrzymania Jasina.
 
W Petersburgu antyfaszystowscy i lewicowi działacze wyszli uczcić pamięć zabitych bez uprzedniego zgłoszenia zgromadzenia. W przemarszu wzięło udział ok. 150 osób. Poza tym liczni działacze protestowali w pojedynkę, stojąc z plakatami wzdłuż trasy przemarszu. Policja zatrzymała dwanaście osób.
 
Indywidualne protesty lub akcje ulotkowe zorganizowano także w Iżewsku, Penzie i Jekaterynburgu.

Społeczność

Dobry kułak