Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

Irlandia Północna: Sinn Fein chce referendum ws. zjednoczenia Irlandii

irlandia.jpg

Mary Lou McDonald, przewodnicząca Sinn Fein, zapowiada, że „niezależnie od brexitu, odbędzie się referendum w sprawie zjednoczenia” Irlandii.

Niektórzy mówią: to nie jest właściwy czas. My im odpowiadamy: mylicie się. Właśnie dzieje się historia, otwiera się kolejny jej rozdział. To jest właściwy czas. (…) Nadszedł moment, by zwołać forum zjednoczeniowe i rozpocząć planowanie [referendum]. Sinn Fein jest gotowa na to wyzwanie” – mówiła McDonald w sobotę.

Brytyjski parlament odrzucił ostatni rządowy projekt porozumienia z UE z powodu niezgody zna tzw. backstop, tzn. mechanizm mający zapobiec powrotowi „twardej” granicy między obiema częściami Irlandii po opuszczeniu brexicie. .

McDonald przypomina, że obywatele Irlandii Północnej w referendum z 2016 r. opowiedzieli się w większości za pozostaniem w UE. „Ich głos został zlekceważony przez brytyjski rząd, którego nie obchodzi, jaki wpływ będzie miał brexit na ludzi tutaj” – stwierdziła.

Republikanie przypominają, że zgodnie z Porozumieniem Wielkopiątkowym z 1998 r. rząd brytyjski jest zobowiązany do zorganizowania referendum w sprawie zjednoczenia Irlandii w sytuacji, gdy zachodzi ugruntowane domniemanie, że większość głosujących opowiedziałby się za zjednoczeniem. McDonald oświadczyła, że będzie pracować na rzecz tego rozwiązania.

Społeczność

LENIN - rocznica