Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Warszawa: Ceny energii śrubowane przez monopolistów

kapitalista.jpg

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że rozpoczyna postępowanie przeciwko przedsiębiorstwom podejrzewanym o nielegalny układ na warszawskim rynku energii, wskutek którego mieszkańcy stolicy musieli przepłacać za ogrzewanie. Podejrzane firmy to Veolia Energia Polska, Veolia Energia Warszawa, PGNiG i PGNiG Termika.

Podejrzewamy, że między firmami doszło do podziału rynku energii cieplnej w Warszawie, a być może również zmowy cenowej i przetargowej” – oświadczył prezes UOKiK Marek Niechciał na wtorkowej konferencji prasowej. W przekonaniu UOKiK zmowa miała miejsce od od 2014 r..

Zdobyliśmy dowody na to, że spółki wspólnie ustaliły, że nie będą ze sobą rywalizować i skupią się na swojej podstawowej działalności, czyli PGNiG Termika na wytwarzaniu ciepła, a Veolia Energia Warszawa na jego sprzedaży” – oświadczył wiceprezes UOKiK Michał Holeska.

Bardzo istotny jest także fakt, że rynek ciepła sieciowego w Warszawie jest drugim co do wielkości w Unii Europejskiej i jednym z pięciu największych na świecie. Praktyki które zarzucamy firmom mogły mieć wpływ na handel między krajami Unii Europejskiej, dlatego postawiliśmy również zarzuty naruszenia traktatu 101 o funkcjonowaniu Unii Europejskiej” – mówił Holeska.

Monopolistom grożą kary finansowe w wymiarze do 10% wysokości ich obrotów.

Warszawski przykład pokazuje, że wraz z centralizacją i koncentracją kapitału oraz ustalaniem cen nie przez „niewidzialną rękę rynku”, ale woluntarystycznie przez monopolistów, stajemy nie wobec dylematu „rynek czy plan”, lecz „planowanie przez i w interesie garstki oligarchów czy przez i w interesie społeczeństwa”.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

marks