Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Warszawa: Strajk taksówkarzy

Strajk

8 kwietnia odbył się w stolicy protest kierowców taksówek z całej Polski przeciw legalizacji Ubera i Taxify przez polski rząd.

Oczywiście chcielibyśmy, żeby premier do nas wyszedł i podjął dialog. Ale na to nie liczymy. Skoro nie znalazł czasu dla nauczycieli, pewnie nie znajdzie go też dla nas” – mówił Jarosław Iglikowski, prezes Związku Zawodowego „Warszawski Taksówkarz”.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o transporcie, która zobowiązuje firmy przewozowe pośredniczące w transporcie osób takie jak Uber i Taxify do tego, aby wszyscy zatrudnieni w nich kierowcy posiadali licencje. Równocześnie rząd dał możliwość stosowania aplikacji mobilnych zamiast taksometru w oficjalnym pośrednictwie zdefiniowanym w ustawie oraz ułatwił egzaminy dla kierowców (nie będzie już konieczna znajomość topografii miasta).

W Warszawie jest obecnie 2-3 tys. taksówek posiadających licencje, którymi jeżdżą kierowcy bez uprawnień. Ustawa dość dobrze opisuje, kto może wozić ludzi, ale nie daje żadnych narzędzi do egzekwowania przepisów, bo kierowca jeżdżący bez uprawnień może zostać co najwyżej upomniany. Jeśli dostanie trzy upomnienia, organ wydający licencję może mu ją odebrać, ale te trzy upomnienia muszą być na tej samej licencji. A przecież można mieć kilka samochodów. Licencję można też w każdej chwili oddać i wystąpić o nową. My nie protestujemy przeciwko Uberowi. Niech on będzie, niech działa. Tylko niech przestrzega polskiego prawa” - tłumaczył Iglikowski.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Lenin001