Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 18 gości.

Związkowa Alternatywa: Powstała nowa, bojowa centrala związkowa

Związkowa Alternatywa

Została zarejestrowana nowa, ogólnopolska centrala związków zawodowych, Związkowa Alternatywa. Na pierwszym posiedzeniu jej przewodniczącym został Piotr Szumlewicz, a wiceprzewodniczącą - Monika Żelazik.

W artykule na portalu Strajk.eu Szumlewicz tłumaczy: „Powołaliśmy nowy ruch związkowy, bo niepokoi nas pogarszająca się kondycja tego, który już w Polsce istnieje. Wszyscy wiemy, jak toksyczny jest duopol PiS-PO, w ruchu związkowym równie szkodliwy jest podział wpływów między Solidarność i OPZZ”.

Przewodniczący ZA skrytykował główne centrale związkowe: „Solidarność jest przystawką rządu, szczególnie w spółkach skarbu i instytucjach publicznych, dla odmiany OPZZ to skostniała instytucja, kolos na glinianych nogach, który skupiony jest przede wszystkim na sobie, a nie na ludziach pracy. Chcemy wnieść nowe propozycje, nowe postulaty, dotrzeć do nowych branż, regionów, zakładów pracy.
Nie boimy się też mówić o patologiach obecnych w związkach zawodowych. Naszym zdaniem związki zawodowe w Polsce powinny być silniejsze, ale oznacza to również, że powinna na nich spoczywać większa odpowiedzialność. Dlatego przedstawimy nowe rozwiązania odnośnie funkcjonowania ruchu związkowego” - dodaje.

Szumlewicz tak opisał nową federacje: „Chcemy odbudować zaufanie do związków zawodowych i dlatego postawiliśmy sobie cel: będziemy transparentną, dynamiczną, otwartą i postępową federacją związków zawodowych. Wyjdziemy naprzeciw oczekiwaniom współczesnego świata i dlatego podejmiemy, obok tradycyjnych zadań obrony pracowników, te zagadnienia, które dotychczas w małym stopniu interesowały związki zawodowe.

Społeczność

dzierżyński