Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Częstochowa: Hutnicy żądają nacjonalizacji zakładu

Huta.jpg

Pracownicy Huty Częstochowa prawdopodobnie nie otrzymają wypłat za czerwiec w wyniku upadłości ukraińskiego właściciela. Brytyjska grupa Greybull Capital, która rozważała przejęcie obiektu, wycofała się. Huta zatrudnia na stałe 1235 osób. W zakładach współpracujących pracuje dodatkowo ok. 5 tysięcy robotników. W tej sytuacji załoga, związkowcy i działacze lewicowi domagają się nacjonalizacji.
 
 
"W kasie Huty nie mamy pieniędzy, nie mamy zagwarantowanej wypłaty. Negocjacje trwają, przeciągają się, a mamy jednego inwestora, potencjalnego nabywcę. Więc prosimy, żeby kończyć negocjacje, a uruchamiać produkcję. Chcemy pracować i godnie żyć!" – mówił podczas protestu Mariusz Ciupiński, szef związku Kadra.
 
 
"Popieramy apel związków zawodowych oraz Rady Powiatowej OPZZ Częstochowa do Rządu RP o nacjonalizację Huty Częstochowa. Uważamy, że państwo polskie musi wziąć odpowiedzialność za sytuację zakładu. Losu tysięcy ludzi nie możemy zawierzać inwestorowi z Wielkiej Brytanii, któremu nie udało się już kilka inwestycji w przemysł stalowy. Regułą jest, że <<ratowane>> przez niego przedsiębiorstwa szybko tracą płynność i w następstwie popadają w stan likwidacji" – czytamy w oświadczeniu częstochowskiego oddziału Razem.

Społeczność

BLOOD