Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Poczta Polska: Demonstracja w obronie zwolnionego związkowca

Strajk

Około trzydziestu osób zebrało się w ubiegłą środę na warszawskiej demonstracji poparcia dla Piotra Moniuszki, lidera WZZ Pracowników Poczty wyrzuconego dyscyplinarnie z pracy na Poczcie Polskiej. 

 

Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz przypomniał, że pretekstem do zwolnienia był wpis na Facebooku, w którym Moniuszko pisał o możliwości ogłoszenia upadłości przez pocztę. Szumlewicz wskazał, ze zarzut szkodzenia firmie jest bezpodstawny, gdyż sytuacja finansowa poczty nie jest tajemnicą. Podkreślił on, że Moniuszko jako związkowiec ma prawo publicznie zastanawiać się nad przyszłością przedsiębiorstwa, wypowiadać się co do postawy zarządu i sytuacji robotników. Przypomniał również, że zwolnienie działacza związkowego, na które nie godzi się jego organizacja związkowa, jest nielegalne. Wezwał prezesa poczty do wycofania zwolnienia dyscyplinarnego.
 
 
Sam Piotr Moniuszko w swoim wystąpieniu wskazał szereg patologii w jego miejscu pracy: mnożenie stanowisk dyrektorskich i administracyjnych, przy braku podwyżek dla pracowników wykonujących zasadnicze zadania poczty, nieuzasadnione różnice w płacach osób wykonujących tę samą pracę, outsourcing i umowy śmieciowe, nieprawidłowości w obrocie paczkami.

Do zgromadzonych przemawiał również Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, liderli Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Monika Żelazik i Agnieszka Szelągowska oraz Magdalena Biejat z Razem, obecna posłanka-elekt na Sejm IX kadencji.

Prezes Poczty Polskiej nie przyjął osobiście petycji w sprawie przywrócenia Piotra Moniuszki do pracy, mimo nalegań demonstrantów. Delegacja związkowców z WZZPP była zmuszona zostawić ją w biurze podawczym.

Społeczność

jednolity front