Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 20 gości.

Nowa Huta: Protest hutników

Strajk

Kilkuset pracowników huty i związkowców z innych zakładów przemysłowych protestowało w poniedziałek przeciwko wygaszaniu wielkiego pieca i stalowni na skrzyżowaniu przed bramą główną kombinatu w Nowej Hucie.

Przed wyborami parlamentarnymi samorządowcy i przedstawiciele rządu twierdzili, że zrobią wszystko, aby zapobiec wygaszeniu wielkiego pieca. Zarząd koncernu 12 listopada zapowiedział, że 23 listopada instalacja w Nowej Hucie przerwie pracę. Jako powody wymieniono wojnę handlową z Chinami, nadprodukcję stali na globalnym rynku oraz nadchodzące spowolnienie gospodarcze w UE.

Nasza nadzieja nie gaśnie. Wygaszenie wielkiego pieca może zapoczątkować katastrofę hutnictwa polskiego, bo to zmniejszy produkcję stali. Nie przestaniemy protestować” – mówi w przemówieniu Władysław Kielian, przewodniczący zarządu Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarność”. Odwołał on jednak jednocześnie planowany wcześniej przemarsz hutników do centrum Nowej Huty. Decyzja potkała się z oburzeniem wiecujących.

Z robotnikami z Nowej Huty solidaryzowali się związkowcy z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA – KWK „Budryk” i KWK „Sośnica”. Podkreślali oni, że spadek produkcji stali oznacza zmniejszenie zapotrzebowania na koks i węgiel koksowniczy.

Społeczność

marks