Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 1 użytkownik i 17 gości.

Finlandia: Proletariat solidaryzuje się z pocztowcami. Kraj ogarniają strajki.

finlandia.png

W Finlandii do trwającej od dwóch tygodni odmowy pracy pocztowców przyłączyli się przedstawiciele innych grup zawodowych.

Do strajku dołączyli pracownicy transportu promowego. W rezultacie wstrzymano pasażerski transport morski do Szwecji i Estonii. Na lotnisku w Helsinkach, z powodu przystąpienia do strajku związku pracowników branży lotniczej Finair IAU, anulowano ponad 300 połączeń – krajowych, europejskich i międzykontynentalnych. Do strajku solidarnościowego przystąpiły też fińskie załogi zrzeszone u zagranicznych przewoźników, m.in. Lufthansy, Turkish Airlines i Qatar Airways.

Solidarność wyraził również Związek Fińskich Marynarzy. W efekcie odwołane zostały połączenia spedycji morskiej ze Sztokholmem, Wyspami Alandzkimi oraz Tallinem. W Helsinkach do strajku włączył się związek pracowników branży samochodowej i transportowej AKT. W zajezdniach pozostało ponad tysiąc autobusów.

Strajk rozpoczął się w odpowiedzi na decyzję przedstawicieli przedsiębiorstw z branży pocztowej, którzy ogłosili nowe warunki układu zbiorowego. Na jego mocy część pracowników miała od nowego roku być zatrudnione na bardziej niestabilnych warunkach i za obniżone wynagrodzenie. Związkowcy odpowiedzieli strajkiem.

Strajk potrwa co najmniej do 22 grudnia. Do kolejnych strajków solidarnościowych szykują się zatrudnieni w punktach sprzedaży oraz dokerzy.

Społeczność

future2