Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 1 użytkownik i 25 gości.

Finlandia: Zwycięstwo proletariackiej solidarności. Poczta ustępuje wobec żądań pracowników

finlandia.png

Strajk fińskich pracowników poczty oraz solidarnościowe protesty zorganizowane przez związki zawodowe transportowców, pracowników lotnisk oraz sektora publicznego sprawiły, że państwowy operator pocztowy musiał ugiąć się wobec postulatów związkowców.

Ok. 700 osób pracujących w sortowniach przesyłek miało zostać przeniesionych do wydzielonej spółki pocztowej, a ich zarobki spaść prawie o 1/3. W ich obronie związek pocztowców zorganizował dwutygodniowy strajk. Następnie strajki solidarnościowe zorganizowały Fiński Związek Awiacji, Związek Pracowników Transportu oraz Związek Zawodowy Sektorów Usług Publicznych. 28 listopada państwowa spółka Posti dała za wygraną.

Związkowcy zgodzili się na to, by pracownicy sortowni przeszli do innej spółki, ale pod warunkiem, że pozostaną objęci dotychczasowym układem zbiorowym. Ustąpili oni natomiast w kwestii elastyczności organizowania grafiku pracy. Fiński Związek Poczty i Logistyki (PAU) wezwał strajkujących w geście solidarności, aby wrócili do pracy.

W rezultacie strajku stanowisko straciła minister samorządu lokalnego i zarządzania własnością Sirpę Paatero. Socjaldemokratka podała się w piątek do dymisji, a premier Antti Rinne przyjął jej rezygnację.

Społeczność

LENIN