Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Nowa Ruda: Hutnicy uratowali swój zakład

Strajk

Po proteście głodowym, demonstracji pod budynkiem zakładu i groźbie strajku pracownicy Huty Pokój w Nowej Rudzie zapobiegli likwidacji zakładu. W sobotę ogłoszono porozumienie, na mocy którego spółka Węglokoks zobowiązała się do utrzymania zatrudnienia i produkcji w zakładzie.

W październiku 2018 roku, przebywając z wizytą w rudzkiej Hucie Pokój, Mateusz Morawiecki zapewniał, że huta z Rudy Śląskiej „to perła historii polskiego przemysłu, która musi dalej produkować i się rozwijać”. Rok później zakładowi groziła likwidacja z powodu zadłużenia wobec spółki Węglokoks na kwotę 180 mln zł oraz 50 mln zł wobec prywatnym bankom.

Załoga Huty Pokój zdecydowała się podjąć protest głodowy w siedzibie wierzyciela. W piątek pod budynkiem odbyła się demonstracja, w której uczestniczyli pracownicy rudzkiego zakładu i związkowcy z Sierpnia 80, jak również robotnicy z innych fabryk oraz delegacja NSZZ Solidarność „Metalowcy”.

Na mocy zawartej umowy, Węglokoks dofinansuje zakład, a następnie przystąpi do realizacji finansowej, strukturalnej i organizacyjnej reformy Huty Pokój, która od przyszłego roku ma mieć zagwarantowaną stabilność jako część większego konsorcjum.

Nagle okazało się, że to, czego nie można było zrobić przez ostatnie kilka miesięcy, można zrobić 6 grudnia w kilka godzin. Jesteśmy zadowoleni, ale ostrożni. Będziemy pilnować realizacji każdego słowa podpisanego porozumienia” – skomentował przewodniczący Sierpnia 80 w Hucie Pokój Mariusz Latka.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

marks