Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Strajk generalny w Kraju Basków i Nawarrze

Strajk

W Kraju Basków i baskijskojęzycznym regionie Nawarry trwa strajk generalny pod hasłem „Praca, emerytury i godne życie”.

Strajkujący żądają się podwyższenia emerytur w związku z rosnącą inflacją, podniesienia płacy minimalnej do 1,2 tys. euro miesięcznie, wprowadzenia 35-godzinnego tygodnia pracy oraz powszechnego i bezpłatnego systemu usług publicznych.

Robotnicy wstrzymali pracę w zakładach Volkswagen i CAF – producenta tramwajów, pociągów i autobusów oraz w hutach Sidenor i Arcelor Mittal. Kolejarze wspólnie ze swoimi towarzyszami we Francji doprowadzili do zablokowania przygranicznej stacji w Hendaye. Zamknięto również bary i restauracje. Przez jeden dzień nie działały także szkoły i uniwersytety.

Strajkowi towarzyszyły w ubiegłym tygodniu masowe demonstracje. W Bilbao, stolicy Kraju Basków, w demonstracjach wzięło udział 50 tys. ludzi, w San Sebastian i Pampelunie – 35 tys., w Vitoria Gasteiz – 25 tys.
 
Strajku nie poparły największe hiszpańskie centrale związkowe – Powszechny Związek Robotników (UGT) i Komisje Robotnicze (CCOO). Obie te organizacje wspierają koalicyjny rząd socjaldemokraty Pedro Sancheza, który również skrytykował strajk.

Społeczność

1917 rev