Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 24 gości.

Kanada: Protesty i blokady torów kolejowych w reakcji na rządowe represje

kanada.jpg

Protesty przeciw rurociągom zamknęły główne sieci kolejowe w Kanadzie. Działacze ekologiczni i rdzenni Kanadyjczycy działają w solidarności z rdzennymi mieszkańcami Wet'suwet'en w Kolumbii Brytyjskiej, którzy walczą przeciwko budowie rurociągu gazu ziemnego na ich ziemii.
 
W czwartek, że Kanadyjskie Koleje Narodowe (CN) zamknęły swoją sieć przewozów towarowych na wschód od Toronto. Tego samego dnia VIA Rail, która głównie wykorzystuje tory CN, poinformowała, że zawiesiła większość swoich usług.
 
Blokada na terytorium Mohawków Tyendinaga w pobliżu Belleville w prowincji Ontario uniemożliwiła podróże pociągiem ponad 83 000 osób. Blokada została uruchomiona 6 lutego w odpowiedzi na nalot Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej (RCMP) na obozy utworzone przez Wet'suwet'en w celu zablokowania budowy gazociągu o wartości 6 miliardów dolarów. Demonstranci twierdzą, że utrzymają blokadę, dopóki RCMP nie opuści terytorium Wet'suwet'en.
 
Aktywiści zorganizowali również weekendowe demonstracje w Vancouver oraz w Vaughan i Niagara Falls. Protestujący z Vaughan zablokowali w sobotę pociągi w drodze do Nowego Jorku i Michigan.

Nie należy ich [protestów] postrzegać jako protestów przeciw rurociągom. Są to tak naprawdę demonstracje rdzennej ludności w całym kraju, które daje do zrozumienia, że nie chcemy, aby rząd korzystał z RCMP w celu brutalnego atakowania ludzi mieszkających na ich własnych terytoriach” - powiedziała CTV działaczka na rzecz praw tubylczych Pamela Palmater.

Zarówno CN, jak i Kanadyjska Izba Handlowa zwróciły się do rządu o usunięcie blokad, twierdząc, że stanowią zagrożenie dla gospodarki narodowej. Wg wewnętrznych dokumentów policyjnych opublikowanych przez „Guardian”, RCMP uzyskała pozwolenie na używanie wobec demonstrantów ostrej amunicji „do woli”.

Społeczność

Pokój i ziemia