Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Proces KPP: "Nie skazani, ale ukarani"

Solidarni z KPP

17 marca Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej ogłosił wyrok w sprawie trzech redaktorów pisma „Brzask”, organu Komunistyczną Partię Polski (KPP) i strony internetowej tej organizacji, oskarżanych o „propagowanie totalitarnego ustroju państwa”.

Sąd umorzył warunkowo postępowanie, zobowiązując jednocześnie oskarżonych do wpłacenia po 1000 zł od osoby na „Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym” i pokrycie części kosztów sądowych. Wg przewodniczącego KPP Krzysztofa Szweja, w ten sposób oskarżeni redaktorzy nie zostali skazani, ale ukarani finansowo.

Wyrok ogłoszono zaocznie w związku z ograniczeniem wstępu do sądu podczas pandemii. Wyrok jest nieprawomocny. Działacze KPP czekają na dostarczenie wyroku i jego uzasadnienia na piśmie, ponieważ jak dotąd jedyne informacje otrzymali przez telefon.

Proces toczył się od początku 2016 r. z oskarżenia skierowanego przez posła PiS Bartosza Kownackiego. Pod koniec 2015 r. redaktorom pisma „Brzask” i administratorowi strony internetowej przedstawiono zarzut dot. publikacji ukazujących się w latach 2008-2014. Prokuratura i świadkowie oskarżenia nie byli w stanie sprecyzować, które konkretne artykuły świadczyły o „propagowaniu totalitaryzmu”. Powołany przez sąd biegły stwierdził jedynie, że oskarżonych dyskredytuje odwoływanie się do marksizmu-leninizmu. Tym samym działaczy zarejestrowanej partii politycznej oskarżono o propagowanie jej programu.

Sąd rejonowy w 2017 r. umorzył postępowanie, a w 2019 r. uniewinnił oskarżonych. Od obu decyzji prokuratura odwołała się do sądu drugiej instancji. Sąd apelacyjny dwukrotnie zdecydował o zwróceniu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez sąd rejonowy w Dąbrowie Górniczej. 3 marca odbyła się jedyna rozprawa z udziałem oskarżonych we wznowionym procesie.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Towarzysz Lenin oczyszcza ziemię ze śmieci